ROK SZKOLNY 2015/2016 - NASZE WYCIECZKI

23.01.2016

Sanktuarium Pasyjno- Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej stało się pierwszym celem naszego turystycznego szlaku w 2016 roku. W licznej 48- osobowej grupie wyruszyliśmy w mroźny styczniowy poranek na wycieczkę, aby zwiedzić zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Dzięki fantastycznemu przewodnikowi poznaliśmy ciekawą historię klasztoru o.o. Bernardynów i obejrzeliśmy olbrzymią ruchomą szopkę, która w okresie świątecznym jest dominującą dekoracją świątyni i celem licznych wycieczek i pielgrzymek. Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu wrażeń, szczególnie duchowych.

19. 03. 2016

Powitanie „Wiosny 2016” przez Szkolne Koła Turystyczne naszego powiatu odbyło się na Biwaku w Bystrej i zgromadziło olbrzymią rzeszę młodych turystów. W programie imprezy zaplanowano zwiedzanie Izby Pamięci w zabytkowej remizie strażackiej oraz ekspozycję w Regionalnym Ośrodku Kultury w Bystrej. Wśród uczestników złazu przeprowadzono rozgrywki szachowe i konkurs na najładniejszą postać „ Wiosny”. Nasze koła zaprezentowały odchodzącą „ Zimę” i nadchodzącą „ Wiosnę” w duecie, co spotkało się z dużym uznaniem komisji sędziowskiej. Za przebranie i pomysł otrzymaliśmy I miejsce a dodatkowo drużyna szachowa pokonała wszystkich rywali i zajęła także I lokatę. Wesoło spędziliśmy czas w pierwszych promieniach wiosennego słońca a kiełbasa, pieczona na ognisku, smakowała wyśmienicie!

08.04.2016

Kolejna edycja cyklu „ Przewodnik czeka” pozwoliła nam poznać zgromadzone w naszym mieście zabytki kultury i dziedzictwa narodowego. Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy Zamek Książąt Sułkowskich , gdzie przybliżono nam dzieje Bielska – Białej oraz historię tego pięknego zamku. Burzliwe,  a czasem tragiczne losy właścicieli tej najstarszej budowli naszego grodu, zaciekawiły wszystkich zwiedzających. Wielu z nas po raz pierwszy oglądało zabytkowe wnętrza i zgromadzoną w nich bogatą ekspozycję. Kilka osób z naszej grupy wykazało się przy tym dużą wiedzą,  dotyczącą historii naszego miasta, czym zasłużyło sobie na pochwałę przewodnika. Kolejno zwiedzaliśmy stare miasto i Katedrę p.w. Św. Mikołaja a nowa porcja informacji, jakie zdobyliśmy , pokazuje dobitnie jak atrakcyjne i unikatowe dla turystów może być nasze miasto.

24.04.2016

XL Rodzinny Rajd Rowerowy był okazją do świętowania przez cyklistów naszej szkoły jubileuszowego udziału w tej atrakcyjnej imprezie rekreacyjnej. Jesteśmy jedyną szkołą w Bielsku – Białej, która może poszczycić się udziałem we wszystkich 40 edycjach rajdu, a także grupą najczęściej nagradzaną w kategorii „ NAJLICZNIEJSZA  REPREZENTACJA  SZKOLNA”. W długiej, bo aż 20 – letniej historii tego rajdu ( pierwszy odbył się 08.09. 1996r.) uczestniczyło około 2000 uczniów naszego zespołu szkolnego. Zgromadziliśmy imponującą kolekcję pucharów i nagród, wśród nich komputer, skaner, stojak na rowery, rzutniki multimedialne, wielofunkcyjne urządzenia kopiujące, lunetę astronomiczną, stoły do ping – ponga i inny sprzęt sportowy. W uznaniu naszej wyjątkowej aktywności, obie szkoły otrzymały 28.04.2002 r. tytuł „ SZKÓŁ ROWEROWYCH”, wręczony nam przez inicjatorkę i wieloletnią organizatorkę  - eurodeputowaną panią  Grażynę Staniszewską a reprezentacja Gimnazjum nr 5 została zaproszona 2 – krotnie do udziału w unikatowej na skalę kraju imprezie  „ Rowerem wzdłuż rzeki  Wisły”. Kolejny – tegoroczny XL rajd zakończył się znów  naszym  sukcesem. 53 – osobowa reprezentacja wygrała puchar oraz nagrody indywidualne za najliczniejszy udział grupy szkolnej. Mimo niezbyt przyjemnej aury ( padał deszcz i było bardzo zimno! ),  wszyscy nasi „rajdowcy” z satysfakcją i w dobrych nastrojach wracali do domu.