Tradycyjnie w naszej szkole odbyła się zbiórka makulatury w klasach. Zbiórka połączona była z konkursem indywidualnym dla najaktywniejszego ucznia w każdej klasie.
Uczniowie zgłaszali do wychowawcy ilość przyniesionej makulatury. Na tej podstawie w każdej klasie wyłoniony zostanie zwycięzca, który otrzyma ozdobne drzewko w donicy.
Maria Sidor i Jacek Polak
Taki tytuł nosi konkurs plastyczny organizowany przez Urząd Miejski w Bielsku-Białej. Ma on celu propagowanie zdrowego stylu życia, wolnego od dymu tytoniowego. Nasi uczniowie w swoich pracach plastycznych przestrzegają przed paleniem papierosów i wdychaniem jego dymu. Stawiamy na profilaktykę. Oto kilka plakatów przestrzegających przed zgubnym nałogiem, autorstwa uczennic: Mai Mościckiej, Zuzi Harężlak i Dominiki Pindel.
W naszej szkole w tym roku szkolnym są prowadzone trzy innowacje pedagogiczne. Jedna z nich, autorstwa Jolanty Michalczyk, nosi tytuł „Tropiciele Tajemnic Przyrody” i odbywa się w klasie 3a. Jest to innowacja metodyczna, polegająca na pracy metodą eksperymentów, doświadczeń, obserwacji i rozwiązywania problemów. Pierwsza lekcja już za nami. Trzeciego października uczniowie eksperymentowali z bańkami mydlanymi. Twarze dzieci, na zdjęciach dokumentujących lekcję, wiele mówią o emocjach jej towarzyszących i wzbudzonych zainteresowaniach przyrodniczych.
We wrześniu 2014r. gościliśmy w naszej szkole panie ze stowarzyszenia Vege Inicjatywa. Przeprowadziły one warsztaty "Chów przemysłowy? Ekologicznie niezdrowy”. W zajęciach wzięły udział klasy 1-3 szkoły podstawowej. Obawy prowadzących, że temat może być zbyt trudny dla małych odbiorców, okazały się bezpodstawne – dzieci z przejęciem słuchały prelekcji i oglądały zdjęcia zwierząt hodowanych w "fabrykach". Każde dziecko po warsztatach wyszło z własnoręcznie pomalowaną koszulką, na której widniała świnka, krowa lub kura. Była to ciekawa lekcja empatii wobec zwierząt.
Końcem września uczniowie klas pierwszych spotkali się z bielskimi stróżami prawa. Policjanci przypomnieli dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa w trakcie poruszania się po drogach. Pogadanka dotyczyła przechodzenia przez jezdnię i sposobów unikania zagrożeń, na które narażeni są najmłodsi. Dzieci poznały znaki drogowe występujące w pobliżu przejść dla pieszych. Pracownicy Policji przypomnieli też o konieczności podróżowania samochodem w zapiętych pasach. Na zajęciach z nauczycielami dzieci nadal będą utrwalać tę ważną wiedzę, tak aby codzienna droga do szkoły i domu była zawsze bezpieczna.
24 września obchodzimy 193 rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida.
W naszej szkole dzień ten stał się okazją do obchodów Dnia Patrona i przybliżenia uczniom jego postaci. Wagę wydarzenia podkreślał galowy ubiór naszych pociech oraz dekoracja korytarza. Trzecioklasiści przygotowali część artystyczną na powitanie nowych koleżanek i kolegów z klas pierwszych. Były wiersze, piosenki oraz szkolne rady. Nie zapomniano też o prezentach i słodkim poczęstunku w wykonaniu drugoklasistów. Na zakończenie uroczystego spotkania uczniowie wspólnie odśpiewali hymn naszej szkoły. W miłych nastrojach, z życzeniami „Udanego Dnia Patrona”, rozeszliśmy się do klas, by śladem Patrona rozwijać swoje talenty i pracować nad charakterami.
W dniach 30. 06 – 11.07.2014 r. w Zespole Szkół Podstawowo-Gimnazjalnym nr 1 w Bielsku-Białej zorganizowano zajęcia rekreacyjno-sportowe oraz przyrodnicze dla dzieci. Celem zajęć była integracja dzieci, organizacja wypoczynku letniego oraz doskonalenie umiejętności sportowych, muzycznych, plastycznych oraz wiedzy o naszym mieście i regionie.
W dniu 11 czerwca po raz 26 odbył się Konkurs Młodego Intelektualisty w świetlicy szkolnej.
Po pisemnych eliminacjach zostali wyłonieni finaliści konkursu. Uczestnicy zmagali się z zagadkami,
rebusami, krzyżówkami oraz z ćwiczeniami ortograficznymi.
Tytuł Młodego Intelektualisty w roku szkolnym 2013/2014 zdobyła
Wiktoria Zbijowska z klasy 3b.
Drugie miejsce zdobył uczeń klasy 3a Kacper Podgórski,
a trzecie Michelle Tunega – klasa 3a.
Gratulujemy laureatom!
Pięćdziesięciolecie
Szkoły Podstawowej nr 18
im C. K. Norwida
w Bielsku-Białej
Z okazji pięćdziesięciu lat istnienia naszej szkoły -23 maja 2014r.- w piątkowe popołudnie na sali gimnastycznej odbyło się niezwykłe spotkanie z „CZARODZIEJSKĄ SZAFĄ WSPOMNIEŃ”. Gościli na nim rodzice, nauczyciele obecni i emerytowani, absolwenci naszej szkoły i wszyscy jej sympatycy.
W części oficjalnej mogliśmy podziwiać sztandar Szkoły Podstawowej nr 18 im. Cypriana, Kamila Norwida. Pani Dyrektor Krystyna Małecka przekazała sztandar uczniom z prośbą, aby go strzegli, a swoją nauką i właściwą postawą dbali o dobre imię szkoły. Następnie pani Wicedyrektor Izabela Hamerska odczytała nazwiska osób, które przesłały i złożyły osobiście gratulacje i życzenia. Były też gratulacje od przewodniczącego bielskiego oddziału PPTK dla prężnie działających w naszej szkole kół krajoznawczych. Na zakończenie usłyszeliśmy piosenkę o Bielsku-Białej oraz hymn szkoły w wykonaniu chóru pod kierunkiem pani Magdaleny Polak.
W części artystycznej popołudniowego spotkania zaprezentowały się dzieci z klas młodszych. Monety ożywiły czarodziejską szafę, która swoją mocą przywołała wspomnienia sprzed wielu lat.
Dzieci z klasy 1b pod opieką pani Anny Skórzak żywiołowo zaprezentowały takie przeboje
z początków istnienia naszej szkoły jak „Jedziemy autostopem” czy „Rudy, rudy rydz”.
Pani Ewa Gardas i pani Anna Pękala przygotowały uczniów z klasy 1a, 3a i 3b do pokazu mody szkolnej. Na wybiegu królowały stylowe niebieskie oraz granatowe mundurki, białe kołnierzyki i kokardki.
Siedmioro dzieci z „Zerówki” zaprezentowało gościom wesoły taniec sześciolatków, wyćwiczony na zajęciach z rytmiki z panią Beatą Hajek i panią Katarzyną Fołtą.
Uczniowie klas 1a i 2a pod kierunkiem pani Bogusławy Mercik i pani Jolanty Michalczyk zainscenizowali piosenki o ulubionych zajęciach dzieci. Dziewczynki wykonały układ taneczny pt. „Skakanka – koleżanka”, a chłopcy zaśpiewali piosenkę „Chłopiec przebojowy”. Trzeba przyznać, że przebojowo wypadły zarówno dziewczynki jak i chłopcy.
Pani Anna Pękala przygotowała wraz z dziećmi z klasy 3a taniec ludowy krakowiak
i taniec dyskotekowy. Piękne wykonanie i wspaniałe stroje zrobiły duże wrażenie na widzach.
Na zakończenie szafa przywołała wspomnienie balów karnawałowych dla dorosłych organizowanych w naszej szkole. Dzieci z koła tanecznego pod kierunkiem pani Katarzyny Fołty wykonały piękny pokaz tańców towarzyskich.
Gdy szafa zamilkła a brawa ucichły, uczniowie konferansjerzy zaprosili gości do zwiedzania szkoły, na wystawę prezentującą jej historię oraz do bufetu na słodki poczęstunek.
Niewątpliwie dla wszystkich zgromadzonych na imprezie gości był to niezapomniany dzień pełen wrażeń, wzruszeń i ciepłych uczuć, co najmniej takich jak temperatura na zewnątrz.
Z okazji Święta Naszej Szkoły, szacownej Jubilatce „Osiemnastce” życzymy: „Żyj nam sto lat albo dłużej”.
23 maja 2014r. obchodziliśmy podniosłą uroczystość 50-lecia Szkoły Podstawowej nr 18, nadania imienia Cypriana Kamila Norwida Szkole Podstawowej nr 18 i Gimnazjum nr 5 oraz nadania sztandaru Szkole Podstawowej nr 18 w Zespole Szkół Podstawowo-Gimnazjalnym nr 1 w Bielsku-Białej. Ten wyjątkowy dzień w życiu naszej szkoły przebiegał w niezwykłej atmosferze.
O godzinie 11:30 zaproszeni goście, dyrekcja, uczniowie, rodzice i nauczyciele zebrali się na Mszy św.w kościele pod wezwaniem św. Brata Alberta,
koncelebrowanej przez ks. Biskupa Romana Pindla, gdzie nastąpiło poświęcenie sztandaru. Następnie uczestnicy uroczystości na czele ze sztandarem w zwartym korowodzie przeszli ulicą C.K. Norwida do szkoły. Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce w sali gimnastycznej, gdzie Pani Dyrektor Krystyna Małecka przywitała gości, przedstawiła historię szkoły oraz uzasadnienie wyboru C.K. Norwida na patrona szkoły.
Nastąpiła ceremonia nadania Gimnazjum nr 5 i Szkole Podstawowej nr 18 w Bielsku-Białej imienia C.K. Norwida. Stosowne uchwały w swym wystąpieniu odczytał Przewodniczący Rady Miasta Bielska-Białej Pan Ryszard Batycki, który przekazał akty nadania dyrektorowi szkoły.
Najbardziej podniosłym momentem było następnie złożenie przez Rodziców nowego sztandaru na ręce Pani Dyrektor, która z kolei przekazała go reprezentacji uczniów Szkoły Podstawowej nr 18, stanowiących Poczet Sztandarowy.
Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Joanna Kucz-Gruszka odczytała Akt Nadania Sztandaru, a uczniowie dokonali uroczystego ślubowania na sztandar- symbol najwyższych wartości: czci, honoru i tradycji oraz ideałów Prawdy, Dobra i Piękna głoszonych przez naszego patrona. Złożono podpisy pod Aktem, a fundatorzy wbili symboliczne gwoździe.
Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Prezydent Miasta Bielska-Białej Pan Jacek Krywult oraz Śląski Kurator Oświaty Pan Stanisław Faber w swych wystąpieniach podkreślali między innymi, jak ważnym elementem dla tworzenia tradycji i tożsamości szkoły jest wybór patrona i nadanie sztandaru. Tę część uroczystości zakończono wyprowadzeniem sztandaru.
Część oficjalną obchodów dopełniła część artystyczna w wykonaniu uczniów nr 5, którzy uhonorowali swego patrona pięknym słowem poetyckim i sugestywną muzyką, przedstawiając alegorię walki o pasję i powołanie, zakończoną słowami C.K. Norwida:
,, Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie,
Dwie tylko: poezja i dobroć... i więcej nic...''
Na zakończenie pierwszej części obchodów jubileuszowych Pani Dyrektor Krystyna Małecka podziękowała gościom za uświetnienie tej uroczystości swoją obecnością, za wysiłek włożony w przygotowanie jubileuszu, za wszelką pomoc i wsparcie. Kolejnym punktem uroczystości było zaproszenie wszystkich na poczęstunek oraz złożenie okolicznościowych wpisów w księdze pamiątkowej.
O godzinie 16:00 miała miejsce druga część uroczystości - dzień otwarty dla Rodziców, Uczniów, Absolwentów i wszystkich Przyjaciół szkoły, gdzie zaprezentowano nowy sztandar, a uczniowie młodszych klas przedstawiali swoje talenty w inscenizacjach, tańcach i występach.
ZAPRASZAMY DO OGLĄDNIĘCIA FOTOGALERII NACISKAJĄC NA ZDJĘCIE
16 maja 2014 w SP 37 w Bielsku – Białej miał miejsce XVI Międzyszkolny Festiwal o Złotą Nutkę. Zespół wokalny klas IV – VI,
pod kierunkiem Magdaleny Polak, zdobył II miejsce!!! W tym roku tematem przewodnim były pory roku, zespół wykonał piosenkę Skaldów „Wiosnę”, przy akompaniamencie gitarowym uczennicy Moniki Sitarz. Nasz chór liczył 23 osoby, a w naszej kategorii startowało 8 zespołów.
Serdecznie gratulujemy.
Dyrekcja i Społeczność szkolna Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnego nr 1 w Bielsku-Białej mają zaszczyt poinformować o obchodach jubileuszu 50-lecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 18, które zainaugurowane zostaną w piątek 23 maja 2014 roku o godz. 1130 mszą świętą w kościele parafialnym św. Brata Alberta, w czasie której zostanie poświęcony sztandar szkoły.
Podczas obchodów nastąpi wręczenie sztandaru oraz oficjalne nadanie imienia Cypriana Kamila Norwida Szkole Podstawowej nr 18 i Gimnazjum nr 5 w Bielsku-Białej.
O godz. 1600 zapraszamy wszystkich Absolwentów i obecnych uczniów wraz z Rodzicami na część artystyczną i zwiedzanie szkoły.
6 maja 2014 r. w Zespole Szkół Podstawowo-Gimnazjalnym nr 1 odbyło się spotkanie z historykiem Piotrem Kenigiem zorganizowane we współpracy z Radą Osiedla Biała Krakowska. Licznie przybyli mieszkańcy osiedla i uczniowie szkoły wysłuchali ciekawej prelekcji dotyczącej historii naszego miasta i jego uwarunkowań politycznych na przestrzeni wieków. Pan Piotr Kenig omówił tak istotny dla naszego miasta rozwój w sferze infrastruktury miejskiej i przemysłu włókienniczego. Słuchacze na bogatym pokazie wizualnym mogli zapoznać się z historią wielonarodowości i wielokulturowości Bielska – Białej i naszego regionu.
Na zakończenie Rada Osiedla Biała Krakowska wręczyła nagrody uczestnikom szkolnego Konkursu Wiedzy o Bielsku – Białej.
W dniu 05.05.2014r. odbył się kolejny szkolny Konkurs Wiedzy o Bielsku-Białej. Podobnie jak w latach poprzednich pytania z zakresu historii, zabytków, geografii i przyrody nie były dla super przygotowanych uczestników konkursu zbyt trudne. Trudniejsze okazało się rozpoznawanie miejsc na podstawie zdjęć. Tegoroczny konkurs przeprowadzony został we współpracy z Radą Osiedla Biała Krakowska. Rada Osiedla ufundowała i wręczyła nagrody dla zwycięzców.
I miejsce – Hanna Kowalik
II miejsce – Jan Niedziela
III miejsce – Jakub Łubkowski
Nasza szkoła włączyła się do propagowanej przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Bielsku-Białej ogólnopolskiej kampanii „Zaczytani”, której patronuje małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska. Akcja polega na zbiórce książek dla najmłodszych pacjentów szpitali i podopiecznych placówek opiekuńczych. Możesz przynieść swoją ulubioną książkę, którą już przeczytałeś lub zupełnie nową. Książki przekazane przez Ciebie trafiają do potrzebujących placówek. Na terenie naszego miasta są to: Podbeskidzki Ośrodek Interwencji Kryzysowej, Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej – Oddział Dzienny Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży, Środowiskowe Centrum Pomocy. Ważnym elementem akcji jest fakt, że dzieci mogą zabrać wybraną książeczkę do domu, a to pomoże zaszczepić w nich pasję do czytania i pobudzi wyobraźnię. Dzieci będą mogły choć na chwilę zapomnieć o chorobie, przenieść się w świat bajek i marzeń.
Pierwsze książki zebrane w naszej bibliotece zostały już przekazane Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej. Zapraszamy i czekamy na więcej!
Więcej o kampanii na stronie http://zaczytani.org/ oraz http://bielskobiala.naszemiasto.pl/artykul/zaczytani-w-bielsku-bialej,2186102,t,id.html
Lista dzieci zamieszkałych w obwodzie szkoły przyjętych do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 18
w Zespole Szkół Podstawowo-Gimnazjalnym nr 1 w Bielsku-Białej
na rok szkolny 2014/15
Dzieci urodzone w 2007 roku
1. Adamczyk Angelika
2. Adamus Kacper
3. Cichy Paulina
4. Cygonik Oliwier
5. Faruga Aleksandra
6. Glondys Amelia
7. Gryczka Maksymilian
8. Habdas Katarzyna
9. Haja Natalia
10. Jarosz Emilia
11. Jurowski Krystian
12. Klimkiewicz Kinga
13. Kopczyńska Wiktoria
14. Kowalik Kamila
15. Kowalska Zuzanna
16.Książkiewicz Julia
17. Maślanka Paweł
18. Matusiak Alan
19.Mościcki Maksymilian
20. Panek Marta
21. Pasieka Adrian
22. Sobczyk Laura
23. Szpunar Natalia
24. Tkaczyk Nikola
25. Wachla Melania
26. Wojak Szymon
27. Worecka Weronika
28. Zaręba Nikola
Dzieci urodzone w 2008 roku
1. Brak Piotr
2. Długosz Mikołaj
3. Fara Natalia
4. Goliasz Julia
5. Grygierczyk Emilia
6. Harat Tymoteusz
7. Jakubiec Jakub
8. Konior Wiktoria
9. Kowalska Julia
10. Papuga Michał
11. Paszek Izabela
12. Piechówka Michał
13. Podoba Angelika
14. Pyszka Zofia
15. Wąsik- Raczek Gracjan
16. Wojtusiak Szymon
17. Wymysło Zuzanna
18. Zbijowska Nina
19. Zastawny Kacper
Po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego zakwalifikowano do przyjęcia do klasy pierwszej:
1. Budzelewska Marta ur. 2008 r.
2. Podgórski Karol ur. 2007 r.
Po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego nie zakwalifikowano
do przyjęcia do klasy pierwszej:
1. Hodana Leon
Skład komisji rekrutacyjnej:
Przewodniczący: Anna Biesiadecka-Kegel
Beata Hajek
Ewa Gardas
Anna Pękala
„Szansa na sukces” 2014
W dniu 25 marca, po raz pierwszy w naszym Gimnazjum, odbył się konkurs wokalny w konwencji programu telewizyjnego „Szansa na sukces”. Konkurs cieszył się dużym powodzeniem zarówno wśród śpiewających jak i publiczności. Udział w nim wzięło 11 uczniów, śpiewane były popularne piosenki muzyki rozrywkowej.
Zwycięzcami są:
I miejsce Justyna Mizia
II miejsce Justyna Kubieniec
III miejsce Wiktoria Francuz oraz Kinga Ben
Audycja muzyczna
13 marca 2014 roku dla uczniów klas piątych i szóstych została zorganizowana audycja muzyczna na temat instrumentów dętych. Dzieciom z naszej szkoły zaprezentowali się tegoroczni maturzyści, uczniowie z Państwowej Szkoły Muzycznej z Bielska – Białej pod kierunkiem mgr Michała Jańczyka. Muzycy swoją audycją wprowadzili nas w świat muzyki tworzonej przez wybitnych kompozytorów. Nasi uczniowie także chętnie słuchali ciekawych informacji dotyczących techniki gry na instrumentach dętych.
Śpiewoton 2014
25 marca w naszej szkole odbył się konkurs wokalny dla klas IV – VI. Wzięło w nim udział 16 wykonawców. Repertuar występów był bardzo urozmaicony, począwszy od muzyki lat 70, skończywszy na muzyce współczesnej. Publiczność włączyła się do wspólnej zabawy, śpiewając refereny znanych piosenek. Laureatami tegorocznego Śpiewotonu są :
I miejsce Monika Sitarz
II miejsce Zofia Gruszka
III miejsce Agnieszka Adamek
III miejsce Magdalena Dudek
Wyróżnienie Martyna Paszek i Nikola Naworol