OGŁOSZENIE
w sprawie zapisu dzieci do oddziału klasy pierwszej
Szkoły Podstawowej nr 18
w roku szkolnym 2014/2015
1. Dyrektor Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnego - Szkoły Podstawowej nr18 im. C.K. Norwida w Bielsku-Białej informuje, że zapisy do klas pierwszych na rok szkolny 2014/2015 dzieci zamieszkałych w obwodzie szkoły prowadzone będą do 31 marca 2014 r.
2. W roku szkolnym 2014/2015 spełnianie obowiązku szkolnego rozpoczynają dzieci:
- urodzone w 2007 r.;
- urodzone w okresie od 1 stycznia 2008 r. do dnia 30 czerwca 2008 r. (objęte wychowaniem przedszkolnym w roku 2013/2014).
3. Dzieci urodzone w okresie od dnia 1 lipca do 31 grudnia 2008 r. mogą
od 1 września 2014 r. podjąć naukę w szkole na wniosek rodziców/opiekunów prawnych.
4. Szkoła ma obowiązek przyjąć dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły, natomiast dzieci zamieszkałe poza jej obwodem mogą zostać przyjęte na wniosek rodziców/opiekunów prawnych po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego jedynie wówczas, gdy szkoła dysponuje wolnymi miejscami.
5. Karty zgłoszenia można pobrać ze strony internetowej szkoły lub dostępne będą
w sekretariacie.
6. Do 28 lutego br. zostaną opracowane i podane do publicznej wiadomości (strona internetowa szkoły, tablica ogłoszeń) zmiany do statutu szkoły w zakresie zasad postępowania rekrutacyjnego zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty ( Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572
z późn. zm.)
Zgodnie z ustawą z dn. 6.12.2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw ulegają zmianie zasady naboru do klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 18 w Bielsku-Białej.
W roku szkolnym 2014/2015 szkoła podstawowa nie prowadzi oddziału przedszkolnego, zaś nabór do klasy pierwszej odbywa się zgodnie z zapisem Statutu Szkoły Podstawowej nr 18, z dn. 18.02.2014 r., rozdz. XII par.47:
Zasady przyjmowania uczniów do szkoły
§ 47
1. Do klasy pierwszej szkoły podstawowej przyjmuje się:
1) Z urzędu – dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły ustalonym przez Gminę Bielsko-Biała, na podstawie zgłoszenia przez rodzica (prawnego opiekuna).
2) Na prośbę rodziców (prawnych opiekunów) - dzieci zamieszkałe poza obwodem szkoły,
w przypadku, gdy szkoła dysponuje wolnymi miejscami, jednak po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, na podstawie przyjętych przez szkołę kryteriów.
1. Postępowanie rekrutacyjne w roku szkolnym 2014/2015 oraz 2015/2016 zostanie przeprowadzone w dniach od 1 kwietnia i zostanie zakończone nie później niż 22 kwietnia.
2. W terminie od 1 do 3 kwietnia rodzice kandydata, zamieszkałego poza obwodem, składają
w sekretariacie szkoły wniosek o przyjęcie dziecka oraz wymagane dokumenty.
3. Do wniosku dołącza się:
1) oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata,
2) orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności,
3) prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem,
4) dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą,
5) dokumenty potwierdzające spełnienie przez kandydata kryteriów określonych przez organ prowadzący,
4. Postępowanie rekrutacyjne uczniów do szkoły przeprowadza komisja rekrutacyjna, pod przewodnictwem przewodniczącego komisji rekrutacyjnej powołanego przez dyrektora zespołu szkół.
5. Komisja rozpatruje wnioski w oparciu o przyjęte w szkole kryteria i przyznaje punkty za poziom ich spełnienia.
Lp. |
Kryterium |
Punkty |
Dokumenty |
1. |
Rodzeństwo kandydata spełnia obowiązek szkolny w ZSPG - Szkole Podstawowej nr 18 lub Gimnazjum nr 5 |
3 |
- |
2. |
W roku szkolnym 2013/14 kandydat uczęszczał do oddziału przedszkolnego w: a) danej szkole lub b) przedszkolu, które znajduje się w obwodzie danej szkoły |
3 |
a) – b) oświadczenie |
3. |
Dziecko pracownika szkoły |
3 |
- |
4. |
Położenie szkoły ułatwia dowóz/dojście dziecka ze względu na miejsce zamieszkania |
2 |
oświadczenie |
5. |
Położenie szkoły ułatwia dowóz/dojście dziecka ze względu na miejsce pracy rodziców |
2 |
oświadczenie |
6. |
Członkowie rodziny, wspierający rodziców w zapewnieniu należytej opieki nad kandydatem, zamieszkują w obwodzie szkoły |
1 |
oświadczenie |
6. Do szkoły zostaną przyjęci kandydaci, którzy w wyniku postępowania rekrutacyjnego uzyskali
według kolejności najwyższe sumy punktów, uzyskanych za powyższe kryteria.
7. Wyniki postępowania rekrutacyjnego podaje się do publicznej wiadomości w formie listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych, a po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego listy uczniów przyjętych i nieprzyjętych.
8. Postępowania rekrutacyjnego nie przeprowadza się jeżeli liczba wolnych miejsc, którymi dysponuje szkoła jest większa niż liczba kandydatów.
9. Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami, dyrektor szkoły przeprowadza postępowania uzupełniające, które powinno być zakończone do końca sierpnia przed nowym rokiem szkolnym. Terminy określa dyrektor szkoły
w drodze zarządzenia.
10. O przyjęciu ucznia do szkoły w trakcie roku szkolnego, w tym do klas pierwszych decyduje dyrektor. W sytuacji jeżeli przyjecie ucznia wymaga zmian organizacyjnych pracy szkoły, powodujących skutki finansowe, dyrektor szkoły może przyjąć ucznia po uzyskaniu zgody organu prowadzącego.
11. O przyjęciu ucznia z jednego typu szkoły do innego typu szkoły decyduje dyrektor szkoły, na podstawie świadectwa ukończenia klasy programowo niższej.
Dyrekcja Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnego nr 1 w Bielsku-Białej zaprasza RODZICÓW dzieci urodzonych w roku 2007 oraz do 30 czerwca roku 2008 do sekretariatu szkoły w dniach od 15.02.do 28.02.2014r. od godziny 830 do 1500 w celu zapisania dziecka do klasy pierwszej w roku szkolnym 2014/2015.
Proszę zabrać ze sobą nr PESEL dziecka oraz swój dowód tożsamości.
Dzień 15 lutego będzie DNIEM OTWARTYM SZKOŁY na który dyrekcja, nauczyciele i uczniowie
zapraszają Rodziców wraz z dziećmi w godzinach od 1000 do 1200.
W programie:
- spotkanie i rozmowy z nauczycielami klas 0-III
- zwiedzanie szkoły
- wiele różnych zajęć i zabaw dla dzieci.
19 marca 2014 roku odbyła się kolejna edycja konkursu Mama Talent w świetlicy szkolnej . Uczestnicy prezentowali swoje zdolności i umiejętności. Laureatami zostali :
1.Bartosz Koziar- 5A
2. Wojciech Sikora 4A
3.Monika Sitarz 4A
4. Zuzanna Droździk 3A
Agnieszka Otocka 3A
Iga Garbarczyk 3A
Maria Kalinowska 3A
W dniu 14 marca 2014 roku odbyła się Wieczornica poetycka . Udział wzięły dzieci z klasy drugiej i trzeciej. Dzieci recytowały wiersze znanych poetów przed zaproszonymi gośćmi. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.
Barbara Jachnicka
Jolanta Gajda
Zapraszamy do obejrzenia relacji ze spotkania autorskiego z Franciszkiem Nastulczykiem, bielskim poetą, redaktorem kwartalnika literacko-artystycznego ,,Pobocza" i tłumaczem literatury czeskiej i słowackiej. Spotkanie, w którym uczestniczyli uczniowie naszego Zespołu Szkół, zatytułowane ,,Tam, za pozornie przezroczystym powietrzem..." odbyło się w przeddzień Światowego Dnia Poezji, który corocznie przypada na 21 marca. Dzień ten obchodzony na całym świecie stał się inspiracją do czytania, pisania i publikowania poezji. http://www.tv.bielsko.biala.pl/tam_za_pozornie_przezroczystym_powietrzem_6843.html
6 lutego 2014 r. w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste „Pasowanie na czytelnika” uczniów klasy pierwszej. Większość z nich znała dobrze to miejsce, i nie mogli się doczekać, kiedy sami zaczną czytać. Pierwszoklasiści zostali zapoznani z regulaminem i zasadami wypożyczania. Dowiedzieli się po czym rozpoznajemy książki z biblioteki szkolnej i jak należy o nie dbać. Na zakończenie uczniowie złożyli uroczystą obietnicę, że będą czytać i szanować książki. Na pamiątkę tego wydarzenia każdy nowy czytelnik otrzymał pamiątkowy dyplom, zakładkę do książki oraz wypożyczył być może pierwszą w swoim życiu książkę. Włączenie pierwszoklasistów w poczet czytelników to bardzo ważne wydarzenie. Dzieci mają możliwość doskonalenia techniki czytania oraz poszerzania swej wiedzy, którą mogą nabyć poprzez korzystanie ze zbiorów bibliotecznych.
Tradycyjnie, jak co roku, dzieci z Koła Teatralnego przygotowały przedstawienie jasełkowe. Uczniowie do występu przygotowywali się kilka tygodni, z wielką troską o to, aby każde słowo było wypowiedziane zrozumiale. Występowi towarzyszyła cisza i skupienie oglądających, a odegrane sceny i zaśpiewane kolędy zostały nagrodzone gromkimi brawami. Występ uczniów bardzo dobrze został oceniony przez zaproszonych gości: rodziców i dziadków, dzieci z Przedszkola Nr 4 oraz społeczność szkolną. Na zakończenie spektaklu nie zabrakło ciepłych podziękowań z obu stron oraz upominków i słodkiego poczęstunku.
4.02.2014r. już po raz trzeci gościliśmy w naszej szkole pisarkę, panią Renatę Piątkowską – autorkę książek dla dzieci (m.in.: Opowiadania z piaskownicy, Nie ma nudnych dni, Szczęście śpi na lewym boku, Z przysłowiami za pan brat, Twardy orzech do zgryzienia). Pani Piątkowska jest laureatką wielu prestiżowych nagród, np.: Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego czy Nagrody prezydenta Miasta Bielska-Białej za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki „Ikar 2012”.Kilka Jej książek znajduje się na Złotej Liście Fundacji ABC „Cała Polska czyta dzieciom”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas I – IV. Podczas spotkania autorka ciekawie opowiadała o swojej twórczości literackiej, w której opisuje przygody dzieci, mających duże poczucie humoru i zwariowane pomysły. Fragmenty opowiadań czytała lektorka, pani Malwina Kożurno. Dzieci były poruszone możliwością bliskiego obcowania z pisarką znaną w kraju i za granicą. W końcowej części spotkania pani Piątkowska podpisywała uczniom książki, które wcześniej mieli możliwość zakupić. Uczestnicy podziękowali gościom za miłe spotkanie.
W pewne listopadowe popołudnie (27.11.2013r.) ulicą Norwida w Bielsku-Białej wydawało się, że ludzie podążali tylko w jednym kierunku – do Gimnazjum nr 5. Przybyło mnóstwo gości – ponad 150 !!! J Dziwne się to Państwu wydaje? Tak było, bo i powód okazał się niezwykły. Na ten wyjątkowy wieczór sala gimnastyczna zamieniła się bowiem w teatr – i to nie tylko jednego aktora ;)
Z okazji roku jubileuszowego, jak i zbliżającej się daty nadania imienia naszej szkole, właśnie imienia C. K. Norwida, została zorganizowana NORWIDIADA – międzyszkolny konkurs recytatorsko – plastyczny. Uroczystość otworzył premierowy spektakl naszego Szkolnego Koła Teatralnego „Ad astra!” pt. Niezrozumiani, czyli opowieść o innym wymiarze.
W przedstawieniu zostały wykorzystane: Romantyczność A. Mickiewicza, Król Olch Goethego i listy C. K. Norwida.
Po części teatralnej nastąpił najważniejszy punkt wieczoru – konkurs.
Na konkurs plastyczny nadesłanych zostało 48 prac z 12. szkół. Komisja Konkursowa miała niełatwe zadanie. Ostatecznie zdecydowała się przyznać następujące nagrody:
W kategorii- SZKOŁA PODSTAWOWA -klasy IV-VI
I miejsce: PAWEŁ KANIK uczeń Szkoły Podstawowej nr 27 /Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz/
II miejsce: ZOFIA GRUSZKA uczennica Szkoły Podstawowej nr 18
III miejsce : KACPER PIECZYRAK uczeń Szkoły Podstawowej nr 4
W kategorii – GIMNAZJUM
I miejsce: GRZEGORZ JURASZEK uczeń Gimnazjum nr 11
II miejsca: RADOSŁAW DĘBICKI uczeń Gimnazjum nr 5
III miejsce: KAMILA BARTKÓW uczennica Gimnazjum nr 8 /Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz/
Na konkurs recytatorski zgłosiło się 5. uczestników ze szkół podstawowych i 14. z gimnazjów. Jury obradowało ponad godzinę, ponieważ wszystkie wystąpienia były na wysokim poziomie i trudno było wyłonić tych najlepszych. Oto wyniki:
W kategorii- SZKOŁA PODSTAWOWA -klasy IV-VI
I miejsce: MONIKA SITARZ uczennica Szkoły Podstawowej nr 18
II miejsce: MAGDALENA DUDEK uczennica Szkoły Podstawowej nr 18
III miejsce: ZOFIA GRUSZKA uczennica Szkoły Podstawowej nr 18
W kategorii – GIMNAZJUM
I miejsce: ANGELIKA WICIEJOWSKA uczennica Gimnazjum nr 5 /Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz/
II miejsce: KLAUDIA KOPEĆ uczennica Gimnazjum nr 5
III miejsce: KLARA HABOWSKA uczennica Gimnazjum nr 4
Wyróżnienia
PATRYCJA BOGUNIA uczennica Dwujęzycznego Gimnazjum im. Wł. Kopalińskiego /Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz/
ALICJA WOLANIN uczennica Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki /Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz/
PAWEŁ WICHARY uczeń Gimnazjum nr 16 /Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz/
HASMIK HOVHANNISYAN uczennica Gimnazjum nr 11
GRATULUJEMY !!!
Po słodkim poczęstunku (Kochanym Mamom dziękujemy za domowe wypieki) i rozdaniu nagród - nadszedł czas rozstania. Miejmy nadzieję, że zobaczymy się za rok ;)
Regulamin konkursu:
1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkoły podstawowej w dwóch grupach wiekowych:
a) uczniowie z klas II - III
b) uczniowie z klas IV - VI
2. Każdy uczestnik konkursu powinien dostarczyć pracę literacką: bajkę lub opowiadanie (1-2 kartki formatu A4) własnego autorstwa na temat „MÓJ PRZYJACIEL MIŚ”.
3. Na odwrocie pracy prosimy umieści metryczkę: imię i nazwisko uczestnika, klasę.
4. Jury wyłoni laureatów w każdej grupie wiekowej.
5. Prace literackie należy dostarczyć do biblioteki SP - 18 w terminie do 6 grudnia 2013 roku.
6. Wszystkie prace zostaną wyeksponowane na wystawie pokonkursowej.
7. Prace dostarczone na konkurs nie będą zwracane uczestnikom.
Od połowy września do końca października br. przeprowadzono w szkole ZBIÓRKĘ MAKULATURY we wszystkich klasach. Akcja była międzyklasowym konkursem na największą ilość zebranej makulatury.
Bezsprzecznie najwięcej makulatury oddała III A Gimnazjum, za co uczniowie tej klasy otrzymali bilety do kina.
Z KLAS MŁODSZYCH 0 – III ZEBRANO 2832 KG MAKULATURY
Z KLAS STARSZYCH IV – VI ZEBRANO 3485 KG MAKULATURY
Z KLAS GIMNAZJALNYCH I – III ZEBRANO 3107 KG MAKULATURY
ŁĄCZNIE 9424 KG MAKULATURY
KLASA III A GIMN. ZEBRAŁA 1,5 TONY MAKULATURY
ANNA GRACZYK, uczennica klasy III A gimn., która dostarczyła najwięcej makulatury do szkoły otrzymała żywe drzewko w donicy, a pozostali uczniowie całej szkoły dostali cukierki na szkolnym apelu .
7 listopada 2013 roku mimo jesiennej aury miasto okryła kolorowa paleta barw. Z radością informujemy, że również my - Zespół Szkół Podstawowo -Gimnazjalny nr 1 w Bielsku-Białej - mogliśmy się do tego przyczynić.
POCHÓD Z OKAZJI 50. LECIA STUDIA FILMOWEGO okazał się dla wszystkich uczestników niesamowitym przeżyciem.
Już o 9 rano uczniowie naszej szkoły wyruszyli pod opieką Pani Ewy Gardas, Anny Pękali i Katarzyny Skolimowskiej w kierunku Teatru Polskiego, gdzie było miejsce zbiórki. Stamtąd, pod batutą orkiestry dętej, podążaliśmy wspólnie w kierunku C H Sfera. Pod pomnikiem jubilatów - Bolka i Lolka :) - przywitali nas organizatorzy kolorowego zamieszania i prezydent Bielska - Białej, pan Jacek Krywult. Każda szkoła mogła się podczas pochodu zaprezentować w pełnej krasie. My także skorzystaliśmy z tej niepowtarzalnej okazji i głośno wykrzykiwaliśmy hasło: Bolek i Lolek zawsze pocieszają mnie, gdy mi smutno, gdy mi źle!
Na Konkurs Plastyczny "Bolek i Lolek wiecznie młodzi" organizowany w ramach pięćdziesiątych urodzin Bolka i Lolka przez Studio Filmów Rysunkowych i Miejski Dom Kultury – Dom Kultury "Włókniarzy" w Bielsku-Białej nadesłano łącznie 3286 prac z całej Polski i ze świata, m.in. z Japonii, USA, Dubaju, Kanady, Islandii, Finlandii, Niemiec, Austrii, Holandii, Włoch i Hiszpanii. Konkurs był adresowany do dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 15 lat. W dniu 31 października komisja konkursowa dokonała oceny prac biorąc pod uwagę estetykę wyknonania, zgodność z tematem, pomysłowość i kreatywność. Najwięcej prac zrealizowano w technice pastelowej. Ilość nadesłanych prac, ich zróżnicowanie oraz ciekawe interpretacje plastyczne potwierdzają zasadność organizacji konkursu, który udowodnił, że postacie Bolka i Lolka są znane i kochane mimo upływu czasu na całym świecie.
Z radością informujemy, że praca JAKUBA RYSZAWY została WYRÓŻNIONA.
Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród nastąpi w dniu 9 listopada o godz. 16.00
w czasie trwania koncertu w TEATRZE POLSKIM w Bielsku-Białej
http://www.mdk.beskidy.pl/index.php?s=1&fun=more&id=1593
W dniach 17 i 23 października 2013r. naszą szkołę odwiedziły dzieci wraz z opiekunami z Państwowego Przedszkola nr 4 w Bielsku-Białej. Dzieci zwiedziły szkolną świetlicę, bibliotekę oraz pracownię komputerową. Wysłuchały bajek czytanych przez bibliotekarza, uczestniczyły w lekcjach otwartych przygotowanych przez wychowawców z klas 1a i 3a. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, wykonywały prace plastyczne, brały udział w zabawach ruchowych, korzystały z pomocy dydaktycznych, pracowały na komputerze. Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątki wykonane przez uczniów naszej szkoły. Tak goście jak i gospodarze byli bardzo zadowoleni z tej wizyty.
21 października odbyły się w naszej szkole zajęcia z ceramiki w których uczestniczyli chętni uczniowie z klas IV- VI oraz Gimnazjum. Przedstawiamy relację zdjęciową:
Konkurs skierowany jest do nauczycieli i uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych.
Kategoria 1. – recytatorska – polega na wygłoszeniu pamięci wybranego utworu Cypriana Kamila Norwida.
Kategoria 2. – plastyczna – polega na wykonaniu plastycznego komentarza do wybranego utworu Cypriana Kamila Norwida.
Można wziąć udział w obu kategoriach lub tylko w jednej z nich.
Startujemy o godzinie 16:30, w małej sali gimnastycznej Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnego nr 1 w Bielsku-Białej, ul. C. K. Norwida 30.
Więcej szczegółów w regulaminie konkursu (w załączniku).
Uroczystość otworzy przedstawienie Szkolnego Kola Teatralnego "Ad astra!" pt. NIEZROZUMIANI, CZYLI OPOWIEŚĆ O INNYM WYMIARZE.
Co innego może przynieść więcej słońca w listopadowy czas niż poezja i piękno?
Powołując się na Norwida: Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie, dwie tylko: poezja i dobroć...i więcej nic...
Zatem, spotkajmy się, aby wspólnie mówić o tym, co piękne i dobre.
Liczymy na Waszą obecność i udział w konkursie.
DYREKCJA I ORGANIZATORZY
Regulamin_miedzyszkolnego_konkursurecytatorsko-plastycznego_Norwidiada.doc
Bardzo prosimy, aby do 25 listopada 2013 każda klasa wraz z wychowawcą przygotowały własnoręcznie wykonane upominki lub świąteczne ozdoby.
3 grudnia 2013, podczas zebrań z rodzicami, przygotowane przedmioty zostaną sprzedane na kiermaszu i zasilą budżet jubileuszowy.
Klasa, która zarobi najwięcej (w przeliczeniu na jednego ucznia) otrzyma nagrodę – Kosz Niespodziankę.
W poniedziałek 27 maja 2013 oficjalnie zostało oddane do użytku boisko wielofunkcyjne przy naszej szkole. Jest to kolejny obiekt, który powstał w ramach realizowanego w Bielsku-Białej od kilku lat programu budowy boisk przyszkolnych.
Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał Prezydent Miasta Bielska-Białej pan Jacek Krywult. Gościliśmy również wielu znakomitych przedstawicieli Rady Miejskiej oraz władz oświatowych.
Nasi uczniowie przygotowali ciekawy i wesoły występ artystyczny a następnie na boisku odbył się pokazowy mecz piłki nożnej rozegrany pomiędzy uczniami klas czwartych.
Boisko posiada wymiary 22 x 40 m oraz nawierzchnią poliuretanową o grubości 13 mm. Można na nim grać w piłkę nożną, ręczną, koszykówkę oraz siatkówkę. Obiekt został ogrodzony piłkochwytami o wysokości od 4 do 6 metrów. Mocno zróżnicowany teren wymagał budowy muru oporowego oraz wykonania skarp ziemnych.
fot. UM Bielsko-Biała