Pluszowy miś ma 108 lat. Od ośmiu lat cały świat 25-tego listopada obchodzi Dzień Pluszowego Misia. Data upamiętnia pierwszą prezentację maskotki sprzed ponad wieku. Urodziny misiów świętują głównie dzieci.
25 listopada 2010 roku Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodziliśmy w naszej szkole po raz czwarty. Tego dnia biblioteka szkolna zamieniła się w Krainę Misiów. Tydzień przed wystawą właściciele pluszowych misiów, odpowiadając na naszą prośbę, zaczęli przynosić do biblioteki swoje pluszowe zabawki. Każdy miś został podpisany nazwiskiem właściciela oraz opatrzony krótkim życiorysem . Przygotowana została też wystawka pod hasłem "Misiowe lekturki", na której zaprezentowane zostały pozycje z literatury dziecięcej m.in. o Kubusiu Puchatku, Misiu Uszatku oraz czasopisma "Miś" i "Kubuś Puchatek". Przeprowadzono lekcje biblioteczne „ Przysłowia i związki frazeologiczne o misiach”; Konkurs „Co wiesz o niedźwiedziach”, Konkurs na rymowankę, warsztaty plastyczne oraz zabawy muzyczne „Stary niedźwiedź mocno spi” w świetlicy szkolnej. W klasach pierwszych został ogłoszony konkurs plastyczny na portret misia, w ten sposób powstała wystawa prac plastycznych, oraz przygotowano „Bajanie o misiach”.
Na kolejnej wycieczce SKKT „Szwędaczek” i „Trampusie” członkowie poczuli atmosferę zbliżających się świąt. Wizytowali krakowską firmę „Armar” produkująca bombki choinkowe na polski i światowy rynek.
Najpierw poznali tajniki cyklu produkcyjnego szklanych ozdób, a potem uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, dekorując własnoręcznie bombki. Każdy z uczestników przywiózł z wycieczki piękną bombkę ,
która zawiesi na domowej choince.
Elżbieta Ścisłowicz
Renata Lasek
Maria Sidor
Renata Boratyńska
10 listopada 2010 roku w pięknej sali sesyjnej bielskiego Ratusza nagrody odebrali najlepsi w tegorocznej edycji konkursu „Dziedzictwo Kulturowe w Regionie – Konkurs Wiedzy o Bielsku-Białej”.
W tym prestiżowym konkursie V miejsce zajęła uczennica naszej szkoły- Karolina Młynarczyk.
Konkurs już od kilkunastu lat organizowany jest przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej
i Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego.
Zwycięzcom konkursu nagrody wręczył Prezydent Jacek Krywult wraz z Dyrektor Biura Przewodniczącego Rady Miasta, panią Danutą Brejdak.
W tegorocznej edycji konkursu uczestniczyło: 144 uczniów szkół podstawowych, z czego w etapie pisemnym wzięło udział 31;- 39 uczniów gimnazjów, z czego w etapie pisemnym wzięło udział 20;-75 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z czego w etapie pisemnym wzięło udział 22.
Podczas tej miłej uroczystości, pan Jacek Krywult przekazał Towarzystwu Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej najnowsze dzieło o historii naszego miasta –czterotomową monografię Bielska-Białej.
Barbara Jachnicka
> W dniu 12 października 2010 w świetlicy szkolnej odbyło się pasowanie na świetliczanina.
Przyjęcie uczniów z klasy zero i klasy pierwszej do gromady świetlicowej. Podczas imprezy odbyły sie różnego
rodzaju zawody, konkursy. Zabawie towarzyszył dobry humor i słodki poczęstunek.
AKCJA PROMOCYJNA „ŚNIADANIOWA KLASA”
W październiku uczniowie klas II i III naszej szkoły uczestniczyli w akcji organizowanej przez Zakłady Tłuszczowe Bielmar promującej wśród dzieci zdrowe żywienie. Każda klasa pod opieką wychowawczyń Anny Skórzak, Bogumiły Mercik, Jolanty Michalczyk
i Katarzyny Sordyl wykonała drugie śniadanie, które zostało sfotografowane, a następnie spałaszowane ze smakiem przez „kucharzy”. Fotografie posłużyły jako dowody zgłoszeń na konkurs „Śniadaniowa klasa”. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w listopadzie, ale już dzisiaj wiemy, że wygrali ci wszyscy, którzy znają zasady spożywania posiłków zawarte
w „Dekalogu śniadaniowym ucznia”:
Opracowała: J. Michalczyk
AKCJA „BĄDŹ I TY BEZPIECZNY”
W tym dniu nasi pierwszoklasiści wzięli udział w imprezie organizowanej przez Fundację Na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy współpracy z Komendą Miejską Policjiw Bielsku-Białej. Odbyła się ona w Zespole Szkół na ulicy Filarowej. Dzieci wysłuchały pogadanki dotyczącej przyczyn wypadków i otrzymały odblaski oraz książeczki edukacyjne. Słodycze zrekompensowały im trudy podróży autobusem miejskim. W czasie zajęć w szkole uczniowie będą kontynuować naukę bezpiecznego zachowania, tak, aby każdy był bezpieczny.
Opracowała J. Michalczyk
Dnia 20 października 2010 roku uczennice naszej szkoły – Angelika Wiciejowska, Klaudia Kopeć, Aleksandra Zaręba - wzięły udział w organizowanym przez Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej
w Bielsku-Białej i pod patronatem Bielskiego Oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich V Miejskim Ogólnoszkolnym Konkursie pt. "BAJARZ ROKU". Celem organizatorów jest kształtowanie wśród młodzieży świadomego i wartościowego sposobu posługiwania się językiem.
Barbara Jachnicka
Uczniowie klas trzecich wraz z wychowawczyniami panią Katarzyną Sordyl i panią Jolantą Michalczyk wybrali się na wycieczkę autokarową do Górek Małych. Mieści się tam „Chlebowa chata” – miejsce, gdzie można się wiele dowiedzieć i nauczyć
o tradycyjnym pieczeniu chleba, robieniu masła oraz pozyskiwaniu miodu. Uczniowie
z wielkim zaciekawieniem słuchali słów przewodników o dawnym życiu i pracy na wsi. Zgromadzone w skansenie narzędzia i maszyny rolnicze wywołały zachwyt zarówno
u chłopców jak i u dziewczynek. Każde dziecko sprawdziło swoją umiejętność używania cepa, żaren czy kieratu. Wszyscy uczestnicy wycieczki wzięli też udział w wypieku podpłomyków. Samodzielnie przygotowane śniadanie smakowało wybornie. Pamiątkowe zakładki do książek oraz świeczki z wosku pszczelego jeszcze długo będą nam przypominały tę udaną i pouczającą wycieczkę.
Opracowała: Jolanta Michalczyk
6 października 2010r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu autorskim z popularną autorką książek dla dzieci i młodzieży - Beatą Ostrowicką, zorganizowanym przez Książnicę Beskidzką.
W trakcie spotkania autorka opowiadała o bohaterach swoich książek, o tym jak powstają jej książki,
skąd czerpie pomysły. Uczniowie rozmawiali z pisarką o własnych próbach pisania książek.
Biblioteka zakupiła kilka nowych książek pisarki do swoich zbiorów. Zachęcamy do wypożyczania tych i innych ciekawych książek znajdujących się w naszych zbiorach.
Barbara Jachnicka
Co się będzie działo:
Uczniów uzdolnionych literacko zapraszamy do udziału w konkursach:
• „Chcecie bajki…oto bajka”.Bajki mogą reprezentować dowolny rodzaj literacki. Prace konkursowe będą oceniane w 4 kategoriach: klasy I-III, klasy IV-VI, gimnazjum, dorośli. Organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Buczkowicach.
· „Powrót do Stumilowego Lasu”.Konkurs przeznaczony jest dla uczniów 1, 2 i 3 klasy szkoły podstawowej. Wzorując się na mruczankach, które pisał Kubuś Puchatek, napisz własną mruczankę, która będzie miała przynajmniej dwie zwrotki. Konkurs organizowany jest przez Wydawnictwo „Nasza Księgarnia”.
· „Bajarz Roku”.Uczniowie powinni zgłaszać swój udział w konkursie, podając autora i tytuł jednego tekstu (legendy, bajki, podania, mitu…), który ma być opowiedziany. Organizator: Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej.
· Konkursy dla klas I-VI w formie krzyżówek, quizów itp. Chętni uczniowie mogą je odbierać w bibliotece, rozwiązania wrzucić do przygotowanych skrzynek. Nagrody wyłonione zostaną drogą losowania w poszczególnych poziomach klas.
Uczniowie mogą także obejrzeć wystawę oraz gazetkę:
· „Wspomnienia dzieciństwa – książki naszych dziadków i rodziców”
· „Jak biblioteka wspomaga twoje uczenie się”
Zapraszamy także na:
· „Dobre wychowanie wierszem”– zajęcia biblioteczne z grupą wychowanków świetlicy promujące czytelnictwo oraz dobre maniery na wesoło.
· Spotkanie autorskie z Beata Ostrowicką- 06.10.2010 r.- godz. 12.00 - Dzielnicowa Biblioteka Publiczna, ul. 11 Listopada 40.
· Kiermasz książek Wydawnictwa PUBLICAT. Do nabycia: albumy, poradniki, książki kucharskie, hobbystyczne, językowe oraz książki dla dzieci i młodzieży.
Serdecznie zapraszamy!!!
Do tradycji naszej szkoły należy powitanie nowych uczniów przez kolegów i koleżanki z klas trzecich. W tym roku apel powitalny przygotowali uczniowie klas 3a i 3b pod kierunkiem pań Katarzyny Sordyl i Jolanty Michalczyk. Młodsi uczniowie wysłuchali pouczających wierszy
i wesołych piosenek w wykonaniu trzecioklasistów, którzy w ten sposób witali ich w gronie uczniów naszej szkoły. Starsi koledzy obiecali pomoc młodszym uczniom i wręczyli kolorowe upominki. Pierwszoklasiści z zadowolonymi minami wrócili do swoich klas.
Opracowała: Jolanta Michalczyk
Uroczystość "Pasowania na ucznia" to duże wydarzenie, zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Uczniowie po raz pierwszy mają okazję zaprezentować swoją wiedzę
i umiejętności przed szerszą publicznością. Tradycyjnie po miesiącu przygotowań w naszej szkole odbyło się pasowanie pierwszoklasistów na uczniów. Na uroczystość przybyło
36 pierwszaków wraz z zaproszonymi gośćmi. W obecności zebranych pierwszoklasiści złożyli ślubowanie, a pan Dyrektor wielkim ołówkiem dokonał pasowania niedawnych przedszkolaków na uczniów oraz wręczył każdemu tarczę szkolną. Pierwszoklasiści otrzymali również ufundowane przez rodziców rogi obfitości. Do uroczystości przygotowały uczniów wychowawczynie kl. 1a i 1b panie Jolanta Rosner i Beata Hajek, a o oprawę artystyczną zadbały panie Renata Boratyńska i Magdalena Polak.
„Idą pierwszaki dawne maluchy,
Jeden w drugiego to same zuchy.
Z bijącym sercem stają przed szkołą,
Jak im tu będzie… chyba wesoło ”
Jak co roku uczniowie klas drugich rozpoczynają naukę pływania. Pierwsze zajęcia odbędą się już 17 września 2010. W każdy piątek drugoklasiści będą ćwiczyć pod okiem instruktorów na krytej pływalni Aqua w Bielsku-Białej.
20 marca odbyła się kolejna wycieczka zorganizowana przez opiekunów kół SKKT – PTTK przy GIM. 5 i SP18 w Bielsku – Białej – panie
Renatę Lasek i Elżbietę Ścisłowicz.
Tym razem grupa 45 uczniów obu zaprzyjaźnionych szkół pod opieką pani Renaty Boratyńskiej, Marii Sidor i księdza Roberta Samsela zwiedziła nowoczesne, arcyciekawe Muzeum Browaru Żywiec.
Zwiedzający mieli okazję poznać historię jednego z najbardziej znanych zakładów przemysłu spożywczego naszego regionu – Browaru Żywiec oraz tajemnice produkcji złocistego napoju – tylko dla dorosłych! – piwa, które jest warzone na bazie krystalicznie czystej wody z Beskidu Żywieckiego.
Muzeum Browaru Żywiec zaprezentowało zwiedzającym wiele nietypowych i tajemniczych atrakcji.
Podczas wędrówki trasą turystyczną, prowadzącą przez kilkanaście pomieszczeń, spotkaliśmy „Trzy Żywioły”, makietę zabudowań Arcyksiążęcego Browaru z przełomu XIX i XX wieku, wehikułem czasu przenieśliśmy się na uliczkę XIX– wiecznego Żywca, odczuliśmy grozę nalotów bombowych podczas II wojny światowej, odbyliśmy podróż „ Szalonej butelki” a nawet mogliśmy spędzić chwilę w kręgielni.
Te i inne atrakcje w interaktywnym muzeum, gdzie wolno dotykać, rozmawiać
i fotografować, pozwoliły zwiedzającym miło spędzić czas i zdobyć nową wiedzę na temat swojego regionu.
Po wizycie w muzeum, zakończonej degustacją soczków i zakupem pamiątek, cała grupa udała się na spacer do pięknego żywieckiego parku, liczącego sobie ponad 200 lat – w poszukiwaniu wiosny.
Wczesnym popołudniem uczestnicy wycieczki wrócili do Bielska – Białej, zadowoleni z mile spędzonej, już prawie wiosennej soboty, planując następne wspólne wyjazdy.
Renata Lasek
W dniu 25 marca 2010 roku w świetlicy szkolnej odbył się konkurs „ Mam Talent”. W konkursie uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Podczas występów zaprezentowali swoje talenty, zdolności i zainteresowania. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody. Najciekawsze występy zaprezentowane zostaną podczas Święta Szkoły 24 kwietnia 2010 roku.
Jolanta Gajda , Monika Drobniak
2 marca 2010r dzieci z kółka teatralnego, działającego w naszej szkole, wystawiły inscenizację bajki pt. „Królewna Śnieżka i krasnoludki”. Kilkanaście zajęć poświęconych na przygotowanie przedstawienia, opracowanie recytatorskie, naukę tańca, piosenek, przygotowanie kostiumów oraz wykonanie scenografii przyniosło oczekiwany efekt. Mali aktorzy byli bardzo ze swej pracy zadowoleni, a publiczności występ się podobał! B. Mercik, J.Gajda, B.Jachnicka
Wszyscy z utęsknieniem czekaliśmy na ferie zimowe, czas zasłużonego odpoczynku.
Część uczniów spędziła je na zimowisku odbywającym się w naszej szkole.
Uczestniczyli oni w różnych zajęciach, między innymi: w Książnicy Beskidzkiej,
Figlo- Parku, basenie, pizzerni „Retro”, jak również obejrzeli wspólnie ciekawe filmy.
Ewa Sadora
4 i 5 lutego uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na czytelników naszej szkolnej biblioteki. Po przywitaniu przez bibliotekarkę pierwszoklasiści wysłuchali inscenizacji „Godzina czarów” w wykonaniu starszych kolegów z klas IV-tych oraz gimnazjum. Mali aktorzy, schowani za regałem, udawali, że są postaciami z bajek i mieszkają w książeczkach, a zadaniem uczniów klas pierwszych było odgadnięcie jacy to są bohaterowie. Później dzieci rozwiązywały zagadki związane z biblioteką, zwiedziły bibliotekę, poznały zbiory, regulamin, dowiedziały się, gdzie są regały z książkami przeznaczonymi dla nich. W wypożyczalni omówione zostały zasady wypożyczania książek, bibliotekarka zwróciła uwagę na pieczątkę biblioteki. Po objaśnieniach uczniowie przystąpili do ślubowania. Wyciągnęli w kierunku pięknie wydanej książki dwa palce i powtarzali za „Królową Książką” tekst. Następnie odbyło się pasowanie - pierwszacy kolejno dotykani byli w ramię pamiątkowymi dyplomami. Było to pierwsze spotkanie najmłodszych czytelników z biblioteką. Miejmy nadzieję, że uczniowie ci chętnie będą tu przychodzić i brać udział w kolejnych uroczystościach, konkursach.
Beata Abrahamowicz, Barbara Jachnicka