Biblioteka

Aktualności











Dzień ze Św. Królową Jadwigą

Świetlica szkolna i biblioteka opracowały projekt, w którym wzięły udział dzieci z klas drugich, trzecich i czwartych zakończony uroczystym Dniem ze Św. Królową Jadwigą Andegaweńską w rocznicę koronacji 16 października.

 

 


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w naszej bibliotece zorganizowano 2 października.

W konkursie czytelniczym wzięły udział dzieci z klas I – III. Jury oceniało zaangażowanie, płynność i poprawność językową oraz efektywność wykorzystania materiałów edukacyjnych

  i książki z projektu Gangu Słodziaków.

 

Laureatami konkursu zostali:

 

w kategorii klas I  - Dariusz Drogoś z 1a   i    Kacper Gilowski z 1b;

 

w kategorii klas II – Nadia Zięba z 2a i Nikodem Prorok z 2a;

 

w kategorii klas III – Nataniel Jeleśniański z 3a.

 

 



Czytaniem, można się chwalić!

#JakCzytam - to propozycja urozmaicenia ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, która odbędzie się 8 czerwca 2018 r. o godz. 10.00, także w naszej szkole. Uczniowie i nauczyciele mogą pochwalić się czytaną książką na Facebooku lub Instagramie.

Zabawa #JakCzytam jest prosta:

Wstaw na swój profil na Facebooku lub Instagramie selfie z książką, którą aktualnie czytasz z hashtagiem #JakCzytam. Ustaw prywatność  zdjęcia na „publiczne”, żeby wyświetlało się podczas losowania nagród. Wylosowane zdjęcia zostaną skomentowane przez organizatorów z prośbą o kontakt. Zabawa trwa do końca czerwca. Do wygrania są  czytniki e-booków, bądź wybrane przez zwycięzcę książki. Szczegóły: https://www.czytamy.org/nagrody


Jak nie czytam, jak czytam!

Ogólnopolska Akcja Czytelnicza

8 czerwca o godz. 10.00 włączymy się w radosną, ogólnopolską akcję masowego czytania „Jak nie czytam jak czytam”. Kampania ma na celu promowanie czytelnictwa.

Spotykamy się na boisku szkolnym o godz. 10.00, siadamy, wyciągamy książki (zabrane z domu lub wypożyczone z biblioteki szkolnej) i czytamy w ciszy.

Całość zostanie sfotografowana i wysłana do organizatora akcji https://czytamy.org/

Celem akcji jest – według pomysłodawców – chęć zwrócenia uwagi na to, iż odnotowany przez Bibliotekę Narodową systematyczny spadek czytelnictwa dotyczy ludzi dorosłych, a nie dzieci i młodzieży; promocja czytelnictwa wśród młodzieży, uświadomienie nieczytającym, iż czytanie jest powszechne wśród ich rówieśników.


Wizyta w Bibliotece Pedagogicznej

9 maja, w ramach Tygodnia Bibliotek,  wybraliśmy się do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. Dzieci miały okazję uczestniczyć w zajęciach  "Twórcze podejście do nauki czyli jak się uczyć, żeby się nauczyć. Mapy myśli”. Umiejętność tworzenia mapy myśli pomaga szybciej i łatwiej zapamiętywać nowe informacje oraz zwiększa naszą zdolność do twórczego myślenia.

Zajęcia prowadziła pani Magdalena Georg, bibliotekarz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. Autorem zdjęć jest pan Maciej Chrobak.

 

 


Wizyta przedszkolaków w bibliotece

Dnia 7 maja 2018, w ramach współpracy z Przedszkolem nr 4, biblioteka szkolna zaprosiła grupę „Podróżnicy” do uczestnictwa w zajęciach czytelniczych. Spotkanie zorganizowano z okazji Tygodnia Bibliotek.

Zajęcia rozpoczęły się od przeczytania fragmentu książki „Opowiadania dla przedszkolaków”. Następnie dzieci wzięły udział w zabawie dydaktycznej „Czarodziejski kuferek” - odgadywanie losowanych rekwizytów oraz skojarzenie ich z bajkami z jakich pochodzą.

Kolejnym zadaniem było rozpoznanie tytułów lub postaci z bajek na podstawie wysłuchanych zagadek. Z wielkim zaangażowaniem dzieci śpiewały piosenki ,,Kaczka Dziwaczka” oraz ”Witajcie w naszej bajce”.

 


Biblioteka szkolna zaprasza na Tydzień Bibliotek, który obchodzimy w tym roku pod hasłem "Do(wolność) czytania"

 

 


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Obchody Światowego Dnia Książki są jednym z przedsięwzięć mających na celu popularyzowanie czytelnictwa w Polsce.

W naszej szkole uczciliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich Paradą Postaci Literackich. Uczniowie maszerowali przez wszystkie szkolne pawilony i prezentowali swoje ulubione postacie literackie. Każda klasa przygotowała także plakat zachęcający do czytania. Dzieci przyniosły do szkoły swoje ulubione książeczki, recytowały wiersze, śpiewały piosenki, odgadywały bajkowe zagadki.


 



Dnia 22 grudnia 2017r. odbyło się uroczyste pasowanie uczniów z klas pierwszych na czytelnika biblioteki szkolnej. Dzieci zapoznały się z regulaminem biblioteki, księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki. Wysłuchały wiersza L. J. Kerna w wykonaniu Roksany Szczodry z klasy 3b. Dzieci po raz pierwszy samodzielnie wypożyczyły książki z biblioteki szkolnej.

Życzymy przyjemnej lektury i zapraszamy do częstych odwiedzin!


Odwiedziny

Dnia 15 grudnia 2017r. odwiedziły naszą bibliotekę przedszkolaki. Dzieci, początkowo onieśmielone, już po chwili się u nas zadomowiły. Zapoznały się z zasadami obchodzenia się z książką, z zainteresowaniem oglądały książeczki dla dzieci, komiksy, albumy o zwierzętach.

Wizyta w bibliotece nie mogła odbyć się bez głośnego czytania. Przedszkolaki z uwagą wysłuchały bajki pt. „Tupcio Chrupcio: kapryśna myszka”. Wykonały pracę plastyczną, a na koniec obiecały, że jeszcze nas odwiedzą.

Dziękujemy i zapraszamy!


 

W KRAINIE POEZJI LUDWIKA JERZEGO KERNA”

22.11.2017 r. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej zorganizowała konkurs recytatorski dla dzieci „W krainie poezji Ludwika Jerzego Kerna”. W konkursie wzięło udział 18 uczniów z klas 1-3 oraz 19 uczniów z klas 4-7 (łącznie 37 uczniów).

 Naszą szkołę reprezentowała uczennica z klasy IIIb Roksana Szczodry zdobywając wyróżnienie.

Gratulujemy!


Bajarz Roku

15.11.2017 r. odbył się XII Miejski Ogólnoszkolny Konkurs „Bajarz Roku” organizowany przez Zespół Szkół Ogólnokształcących im. AK w Bielsku-Białej oraz Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Bielsku-Białej.

Naszą szkołę reprezentowała Joanna Pinkosz z klasy Vb. Poziom występów był bardzo wysoki. Joasia uzyskała w tym konkursie aż dwie nagrody: II MIEJSCE oraz NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI.

Gratulujemy!


Podziękowanie

Wszystkim głosującym i pomagającym zbierać głosy w konkursie Empiku „Tysiąc powodów by czytać” serdecznie dziękujemy!

Niestety nie uzbieraliśmy wystarczającej liczby głosów, nie wygraliśmy 1000 książek. Może uda się za rok?

Zainteresowanych wynikami konkursu zapraszamy do odwiedzenia strony:

http://www.empik.com/biblioteki/wyniki-glosowania


Głosujemy na naszą szkołę w konkursie Empiku

"Tysiąc powodów by czytać"

 

Nasza szkoła bierze udział w konkursie organizowanym przez Empik " Tysiąc powodów by czytać". Szkolna biblioteka może zyskać 1000 nowych książek. Pomóżcie nam je zdobyć!   Razem możemy wiele - dzięki Waszym głosom mamy dwie nowe pracownie komputerowe!


Głosowanie odbywa się na stronie:

http://www.empik.com/biblioteki/zaglosuj?elementId=13018                                 

i trwa od 2 października od godz. 12:00 do dnia 22 października 2017 roku do godz. 23:59.

Potrzebujemy nowych lektur (i nie tylko) do szkolnej biblioteki.

Codziennie każdy internauta może oddać jeden głos na jedną bibliotekę.                               

 Wyniki będą znane 26 października. Nagrodzonych zostanie 10 szkół  podstawowych.                                                                                        

Prosimy o codzienne oddawanie głosów na naszą szkołę. Zaproście do głosowania waszych krewnych i znajomych!
Jesteśmy jedyną szkołą z Bielska-Białej biorącą udział w tym konkursie.

Zapraszamy wszystkich do udziału w głosowaniu!                                                                                        

http://www.empik.com/biblioteki/zaglosuj?elementId=13018


ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH. ATRAKCJE W BIBLIOTECE.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia.

W bibliotece, jak co roku, z tej okazji organizowany jest szereg wydarzeń czytelniczych:

  • Wspólne czytanie w bibliotece oraz w klasach. Na siedząco, na leżąco, z wypiekami na policzkach czytaliśmy książki. Opowiadania, wiersze, komiksy, bajki.
  • Konkurs frazeologiczny - badający znajomość, rozumienie i umiejętność stosowania związków frazeologicznych. Swoich sił w tym konkursie próbowali nie tylko gimnazjaliści, ale też uczniowie z klas piątych i szóstych.

 

Test rozwiązali bezbłędnie:

Martyna Hańderek – 2A G           

Natalia Bryja – 2B G

Małgorzata Ciepły – 2B G 

Ewelina Stec – 2B G

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

  • Konkurs na najbardziej oryginalne hasło promujące czytanie. Konkurs trwa do piątku, 28 kwietnia. Zachęcamy do uczestnictwa!

Wszystkim czytelnikom składamy serdeczne życzenia, jak najlepszych wrażeń lekturowych i jak najczęstszego kontaktu z książką.


 

TAKA WYMIANA!

Wśród czytelników naszej szkolnej biblioteki popularnością cieszy się gra w szachy i warcaby. Miło nam, że ta planszowa gra, w dzisiejszym skomputeryzowanym świecie, ma tylu zwolenników. Bibliotekarze, chcąc upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, wprowadzili zasadę – gra za recenzję. Uczniowie, którzy chcą w danym dniu rozegrać partyjkę, muszą najpierw opowiedzieć, co ostatnio przeczytali. To pierwszy etap. Kolejnym zadaniem graczy będzie napisanie recenzji i opublikowanie jej na stronie szkoły w zakładce „Uczniowie polecają”.

Barbara Jachnicka, Piotr Szaton


Za nami finał szkolnego konkursu czytelniczego „Za drzwiami starej szafy”. W eliminacjach do konkursu wzięło udział dwudziestu czterech uczniów z klas czwartych, do finału przeszło dziesięciu uczniów. Dziękujemy wszystkim uczestnikom.

Laureatom gratulujemy!                                           

I miejsce:  Paulina Czyżowska, kl. 4a

II miejsce:  Joanna Pinkosz, kl. 4b

III miejsce:  Gabriela Łubkowska, kl. 4b 

Wyróżnienie: Joanna Kalinowska, kl. 4a



Festiwal Książki

Uczniowie naszej szkoły brali udział w eliminacjach VII Festiwalu Książki. To cykliczna impreza promująca czytelnictwo dzieci, która jest organizowana przez RODN „WOM” w  Bielsku-Białej, Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej i Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Bielsku-Białej. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu prezentacji multimedialnej na temat: „Cudownie być dzieckiem – o zbuntowanych bohaterach naszych lektur”.

Tym razem nie udało nam się zakwalifikować do finału, jednak zabawa przy wykonywaniu zadania konkursowego była znakomita.

 


 

Konkurs plastyczny „Ogród Księdza Jana”

Z okazji 100. rocznicy urodzin ks. Jana Twardowskiego zapraszamy uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i do udziału w konkursie plastycznym „Ogród Księdza Jana”, organizowanym przez Gimnazjum Publiczne nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. Zapisy chętnych w bibliotece szkolnej.

Regulamin konkursu

Kontakt

  • SZKOŁA PODSTAWOWA NR 18 IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA
    Szkoła Podstawowa nr 18 im. Cypriana Kamila Norwida
    ul.C.K.Norwida 30
    43-300 Bielsko-Biała
  • 33 816 49 66