PROFIL

Od 50-tu lat Szkoła Podstawowa nr 18 w Bielsku-Białej pomaga zdobywać uczniom podstawowe wiadomości, przygotowuje fundament dalszego kształcenia.

Staramy się, aby nasza szkoła uczyła twórczego i krytycznego myślenia, sprawiedliwie oceniała, miała dobry klimat, rozwijała w dzieciach wrażliwość, wreszcie pomagała im uwierzyć w siebie i przygotowywała do dorosłości w nowoczesnym, szybko zmieniającym się świecie.
W wyniku podjętych i zrealizowanych zadań edukacyjnych otrzymaliśmy w 2003 roku zaszczytny tytuł i certyfikat „SZKOŁY Z KLASĄ”.

Wszyscy wiemy, jak ważny dla rozwoju dziecka jest ruch i rekreacja. Do dyspozycji uczniów pozostają 3 sale gimnastyczne: do gimnastyki korekcyjno-wyrównawczej, sala pomocnicza oraz pełnowymiarowa - jako jedyna w szkołach bielskich wyposażona w alpinistyczną ściankę wspinaczkową.

Dzieci korzystają również z trzech boisk: do piłki nożnej i ręcznej, do koszykówki, siatkówki oraz nowoczesnego obiektu wielofunkcyjnego. Organizujemy wyjazdy uczniów na basen a wszyscy uczniowie klas drugich obięci są nauką pływania.

W szkole prężnie działa Klub Kibica, a uczniowie mogą korzystać ze sprzętu sportowego do tenisa stołowego, uni – hoka oraz desek snowbordowych.

Organizujemy turystykę we współpracy z PTTK. Uczniowie należący do Klubu Kibica mają zapewniony darmowy udział w meczach Pucharu Polski i rozgrywkach ligowych siatkówki kobiet.

Dzieci z wadami postawy uczestniczą w bezpłatnych zajęciach gimnastyki korekcyjno – kompensacyjnej.

Organizujemy zajęcia dla dzieci w okresie ferii i wakacji.

Do dyspozycji naszych uczniów pozostaje pracownia komputerowa z tablicą interaktywną i centrum multimedialne w bibliotece szkolnej

Mamy dobrze wyposażoną pracownię przyrodniczą oraz przyrodniczo geograficzną.

W naszej placówce w godz. od 6:30 do 16:30 funkcjonuje świetlica z ciekawym programem zajęć edukacyjno-wychowawczych dla dzieci oraz stołówka szkolna z własną kuchnią, serwującą smaczne posiłki.

Większość sal lekcyjnych wyposażonych jest w sprzęt audiowizualny (telewizory, magnetowidy, DVD, radiomagnetofony CD, mikroskop elektroniczny sprzężony z komputerem, rzutniki).

Możemy pochwalić się sukcesami naszych uczniów w konkursach i olimpiadach sportowych, plastycznych, literackich i matematycznych o zasięgu wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym.
Wykwalifikowana kadra pedagogiczna zapewnia naszym wychowankom nowoczesną i efektywną edukację na wysokim poziomie, o czym świadczą bardzo dobre wyniki sprawdzianów zewnętrznych po szóstej klasie.

Swoje zainteresowania i uzdolnienia uczniowie mogą rozwijać na zajęciach pozalekcyjnych.
W szkole działają koła sportowe, artystyczne oraz naukowe. Odbywają się też zajęcia korekcyjno-wyrównawcze.

Ambicją i celem naszej pracy jest między innymi oddziaływanie na poprawę kultury wychowawczej. To wyjątkowe działanie, ponieważ w dziele kształtowania człowieka przypada nam, nauczycielom, zaraz po rodzicach, rola szczególna i niezwykle odpowiedzialna.
Jesteśmy po to, aby dawać naszym uczniom to co najlepsze, najwartościowsze.
W tym przekazie wiedzy, nabywania i rozwijania umiejętności, tworzenia postaw jesteśmy odpowiedzialni za kształt i wizerunek następnego pokolenia.
Jednak praca nauczyciela, mimo że wymaga samodzielności, nie jest przecież zajęciem dla indywidualistów. Dlatego też ważne jest zaangażowanie rodziców, współpraca ze środowiskiem lokalnym.

Nasi uczniowie rozwijają swą społeczną wrażliwość poprzez udział w akcjach charytatywnych organizowanych na rzecz dzieci potrzebujących pomocy i wsparcia (wyrób i sprzedaż kart świątecznych, akcja „Góra grosza”).
Tradycją naszej szkoły jest organizowanie imprez środowiskowych: Pasowanie na Ucznia, Św. Mikołaj w SP18, Ekopiknik – Festiwal Nauki, Święto Sportu, rajdy rowerowe.