Stowarzyszenie „18-stka”

CELE STOWARZYSZENIA

W lutym 2014 w Krajowym Rejestrze Sądowym zostało zarejestrowane Stowarzyszenie Rodziców i Nauczycieli Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnego nr 1 w Bielsku –Białej „18-nastka”. Stowarzyszenie jest organizacją pozarządową i działa na podstawie Ustawy o Stowarzyszeniach jako organizacja przeznaczająca dochody na cele statutowe.

CELE STOWARZYSZENIA:

• Prowadzenie działalności dobroczynnej na rzecz dzieci i młodzieży.
  • Prowadzenie działalności oświatowej i wychowawczej prowadzącej do wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży.
  • Upowszechnianie krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i młodzieży z rodzin mniej zamożnych.
  • Pomoc rodzinom pozostającym bez pracy bądź zagrożonych zwolnieniem z pracy.
  • Wsparcie ubogich będących w potrzebie (paczki świąteczne, wyprawki szkolne, obiady).
  • Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej.
  • Podtrzymywanie tradycji narodowej, obywatelskiej i kulturowej.
  • Promowanie zdrowego stylu życia, ekologii i ochrony dziedzictwa przyrodniczego.
  • Działalność w zakresie doskonalenia nauczycieli, pedagogów, rodziców, seniorów w formie warsztatów.
  • Organizacja imprez okolicznościowych mających ma celu integrację społeczeństwa i propagowanie kultury zabawy.

Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:

• Zbieranie, udostępnianie i rozpowszechnianie informacji zgodnych z celami Stowarzyszenia.
  • Poszukiwanie środków finansowych, materialnych i inwestycyjnych niezbędnych do realizacji zadań.
  • Promowanie działań Stowarzyszenia poprzez prowadzenie serwisów internetowych, opracowywanie i wydawanie ulotek i gadżetów promocyjnych.
  • Współpracę z instytucjami samorządowymi, państwowymi, organizacjami społecznymi i grupami/porozumieniami nieformalnymi działającymi w zakresie objętym celami Stowarzyszenia.
  • Diagnozę i prowadzenie stałego rozpoznawania potrzeb środowiska.
  • Organizowanie i prowadzenie różnych form edukacji (m.in. szkoleń, kursów, warsztatów, seminariów).
  • Organizowanie różnych form spędzania czasu wolnego (kolonii, obozów, wycieczek, wczasów, imprez okolicznościowych).
  • Organizowanie lub inicjowanie zjazdów, spotkań i dyskusji służących realizacji celów Stowarzyszenia.
  • Organizowanie imprez publicznych takich jak: imprezy turystyczne, rekreacyjne, środowiskowe, zawodowe, młodzieżowe, służące realizacji celów Stowarzyszenia.
  • Organizowanie warsztatów edukacyjnych, prelekcji, wystaw, koncertów, seminariów, itp. o tematyce zbieżnej z celami Stowarzyszenia.
  • Prowadzenie i wspieranie działalności edukacyjnej, informacyjnej, promocyjnej, doradczej, finansowej oraz pomocy prawnej służącej realizacji celów i zadań Stowarzyszenia.
  • Inne działania wspomagające cele statutowe.

Stowarzyszenie może pozyskiwać środki finansowe z darowizn, składek członkowskich, wnioskować o granty i dotacje, organizować szkolenia, kursy, warsztaty, co daje możliwość niesienia pomocy zarówno edukacyjnej, wychowawczej jak i materialnej uczniom naszej szkoły.